ŚWIĘTO KOSMY I DAMIANA

    Jak co roku we wrześniu spotkali się miłośnicy historii, a szczególnie historii farmacji, w Bieczu – mieście położonym na granicy Podkarpacia i Małopolski. W dniach 22–23 września 2018 r. Biecz gościł uczestników Święta Kosmy i Damiana – Dnia Aptekarza. W pierwszym dniu spotkania goście wysłuchali wykładów związanych z tematyką spotkania „Klasztory, zakony, mniszki– farmacja wczesnego Średniowiecza”. Kolejno, referaty przedstawiły: Lidia Maria Czyż (Rzeszów) – Walahfrid von der Reichenau zwany Zezowatym (Strabo) – opat, botanik, poeta; Sylwia Tulik (Rzeszów) – Cesarzowe, księżne, opatki – niepospolite kobiety Średniowiecza; Iwona Dymarczyk (Kraków) – Specyfiki apteczne – według napisów na majolikach z Krakowskiego Muzeum Farmacji;, Marta Bartuś, dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej – Szpital Św. Ducha w Bieczu w świetle materiałów źródłowych. Ciekawe doniesienie nadesłali również P.W. Gorski i K. Koch z Niemiec – Kształtowanie się pielęgniarstwa w Łodzi od 1918 r. pod wpływem Florence Nightingale.
   Z rąk prof. dr. hab. Kazimierza Głowniaka i redaktora naczelnego „Czasopisma Aptekarskiego” Wiktora Szukiela, tytuł Ambasadora Farmacji za wkład w utrwalanie tradycji aptekarskich Biecza i opiekę nad zabytkami sztuki aptekarskiej oraz pamiątkami rodu Barianów-Rokickich i Fusków otrzymała Marta Bartuś. Wręczono Jej również dyplom Zespołu Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystw Farmaceutycznego za zaangażowanie w organizację spotkań w Muzeum.
   W bieckich spotkaniach uczestniczą nie tylko aptekarze, ale także osoby nie związane z farmacją. W tegorocznej sesji uczestniczyli m.in. burmistrz Biecza, przewodniczący Rady Miasta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej; Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny oraz wszyscy zainteresowani historią zabytków związanych z aptekarstwem.
Podczas sesji odbyła się także promocja książki „Aptekarskie silva rerum, czyli subiektywny słownik farmaceutycznych tajemnic” autorstwa Lidii M. Czyż i Sylwii Tulik.
   Otwarto również wystawę ikon, których twórcą jest mgr farm. Agata Słyk.
   Po południu goście z Opola, Bielska-Białej, Łańcuta, Krosna, Rzeszowa, Warszawy i Lublina mieli możliwość zwiedzenia najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Biecza, m.in. kolegiaty bieckiej jako przykładu architektury późnogotyckiej o wyjątkowych zdobieniach i pięknym wyposażeniu, murów Szpitala św. Ducha z czasów św. Jadwigi, Królowej Polski, która Biecz ceniła i często w nim przebywała.
   Należy wspomnieć, że z Bieczem związany był Marcin Kromer – historyk geograf i dyplomata, sekretarz królewski. W Bieczu spoczywa także Wacław Potocki – poeta, epik, satyryk z XVII w., autor „Wojny Chocimskiej”.
   Drugi dzień spotkania wypełniły warsztaty  poświęcone „produkcji” preparatów naturalnych, mydeł, szamponów, soli kąpielowych oraz produktów zielarskich i zdrowej żywności, w tym miodów.
Bieckie Święto Kosmy i Damiana zakończyła prelekcja Jana Borzęckiego – Apiterapia – mało znane produkty pszczele, a Michał Łuczaj przedstawił pięknie wydany. „Zielnik Syreniusza”.